Witam Was gorąco!

Zaczął się już okres gorączki świątecznych zakupów i Święta Bożego Narodzenia coraz, coraz bliżej! Zastanawiasz się może, jaki prezent od serca kupić bliskiej osobie i nie możesz nic wymyślić? A może znudził Ci się Twój zegar w kuchni, czy w przedpokoju? Dzisiaj chcę Wam pokazać mój pomysł na designerski, oryginalny zegar na ścianę i zainspirować Was do zrobienia własnego projektu, który może być jak najbardziej wyjątkowym i niezapomnianym prezentem od serca, bo zrobiony własnymi rękami.

Kupiłam jakiś czas temu szklany, szary okrągły zegar z czarnymi wskazówkami o średnicy 30 cm. Kiedy powiesiłam go na ścianie wydał mi się dość ponury i nie podobał mi się, no i w końcu trafił do szafy. Lubię jednak wykorzystywać stare rzeczy do zrobienia nowych, ale przepraszam nie był taki stary 🙂 i postanowiłam dać mu jeszcze jedną szansę i nowe życie.

Potrzebne materiały i narzędzia:

sklejka brzozowa o grubości 6 mm i 4 mm;

farba akrylowa biała, 2 barwniki do farby, kolor słoneczny i cytrynowy;

papier ścierny, wałek malarski, kuweta, taśma malarska;

wyrzynarka, wiertarko-wkrętarka, piła do drewna, wkręty do drewna, klej do drewna, haczyk.

Etapy prac:

1. Po pierwsze, narysowałam na starych gazetach szablon „obudowy” zegara,  według swojego projektu i wycięłam.

Projektowanie zegara

Projektowanie zegara

2. Na sklejce o grubości 6 mm odrysowałam szablon. Wycięłam wyrzynarką zewnętrzny kształt. Na środku narysowałam koło i wycięłam wyrzynarką otwór o średnicy ok 10 cm, w który będzie wpuszczony mechanizm zegara.

Designerski zegar

Odrysowanie kształtu zegara na sklejce.

Designerski zegar

Wycinanie kształtu zegara wyrzynarką.

Designerski zegar

Kształt zegara po wycięciu wyrzynarką.

3. Wyciętą powierzchnię sklejki zeszlifowałam najpierw papierem gruboziarnistym, potem drobnoziarnistym.

4. Na kolory wybrałam 2 odcienie żółcieni: słoneczny i cytrynowy. Aby zaoszczędzić, białą farbę akrylową wymieszałam z każdym barwnikiem oddzielnie do uzyskania pasującego mi nasycenia koloru i otrzymałam 2 kolory farby.

Designerski zegar

Malowanie farbą akrylową

5. Pomalowałam farbami wyciętą sklejkę trzykrotnie, używając wałka malarskiego, tak aby nie było zacieków i nierówności. Użyłam taśmy malarskiej, aby zachować równe linie malowanych trójkątów, które mają się dobrze komponować z nietypowym i asymetrycznym kształtem „obudowy” zegara.

Designerski zegar

Pomalowanie wzorów na sklejce.

Wszystko szło szybko, łatwo i przyjemnie, do chwili, kiedy zadałam sobie pytanie: Jak asymetryczną obudowę ze sklejki połączyć ze szklaną taflą zegara, tak aby to wszystko mocno się trzymało i efektownie, ciekawie wyglądało?? Znalezienie pomysłu zabrało mi trochę czasu i kilka różnych prób, których efekt mi nie do końca odpowiadał. Ostateczne przyszedł mi do głowy pomysł, który spełnił moje oczekiwania.

6. Ze sklejki o grubości 4 mm wycięłam wyrzynarką 3 różnych wymiarów i kształtów trójkąty, po 2 egzemplarze każdego wymiaru, tak jak widać na zdjęciach. Wymiar trójkątów dopasowałam do całej „obudowy” tak, aby mocno i sztywno podtrzymywały szklany zegar, a jednocześnie były ciekawym dekorem w 3D.

Designerski zegar

Wycięte w sklejce trójkąty.

7. Tak więc mamy 3 różne trójkąty, po 2 egzemplarze. W każdym jednym egzemplarzu każdego rodzaju odrysowałam łuk i wycięłam go wyrzynarką. Dzięki temu powstała jakby kieszeń i okrągły zegar dokładnie się w nią wpasował.

Designerski zegar

Trójkąty ze sklejki po sklejeniu klejem.

8. Następnie, klejem do drewna skleiłam 2 egzemplarze każdego trójkąta i powstały mi w efekcie 3 trójkąty, które będą unieruchamiały i trzymały szklaną taflę zegara. Pomalowałam sklejone trójkąty farbą w kolorze cytrynowym z jednej strony.

Designerski zegar

Pomalowane trójkąty ze sklejki.

9. Aby zgar wisiał stabilnie na ścianie przycięłam 2 kawałki kantówki na długość po 25 cm.

10. Zostało teraz tylko skręcenie wszystkich elementów. Należy pamiętać, aby używać wkrętów do drewna krótszych niż łączna grubość łączonych części. Aby przymocować trójkąty, wkręciłam po 2 wkręty na każdy trójkąt, oczywiście uprzednio nawiercając otwory. Kantówkę przykręciłam w części górnej i dolnej tylnej „obudowy” zegara, po to, aby zegar wisiał na ścianie w pionie. Na koniec zostało już przykręcenie haczyka do powieszenia na ścianie.

Designerski zegar

Połączenie wszystkich elementów wkrętami do drewna.

I tak oto powstał zupełnie inny zegar, którego nikt na pewno nie ma. Myślę, że świetnie pasuje do przedpokoju, kuchni czy dziecięcego pokoju o podobnej kolorystyce. Zegar ku mojemu zaskoczeniu bardzo się spodobał mojemu bratankowi, co mnie bardzo ucieszyło, bo dziecko to przecież najbardziej szczery krytyk. 🙂

Designerski zegar

Zegar na ścianie

Designerski zegar

Zegar na ścianie.

Designerski zegar

Zegar zawieszony na ścianie w przedpokoju

Szczerze mówiąc realizacja tego projektu sprawiła mi ogromną przyjemność, bo polubiłam warkot wyrzynarki, ta maszyna jednak coś w sobie ma… 🙂

Mam nadzieję, że mój projekt Wam się również podoba i że zainspirowałam Was trochę do majsterkowania i tworzenia oryginalnych, niepowtarzalnych projektów i zabawy z własną wyobraźnią?

Josephine