Kiedy śpimy jesteśmy bezbronni, tak naprawdę instynkt pozwala nam spać najmocniej, kiedy czujemy się całkowicie bezpieczni, dlatego dobrze urządzona sypialnia powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i spokojny sen. Na przykładzie projektu mojego autorstwa przedstawię Wam pomysł na aranżację relaksującej sypialni z butelkową zielenią i szarością.

Oddziaływanie koloru zielonego

Ponad wszelką wątpliwość kolory mają duży wpływ na naszą psychikę. Pewne kolory lubimy innych nie. Kolory pobudzają lub irytują, uspokajają lub nudzą. Kolor zielony kojarzy się przede wszystkim z przyrodą i wiosną jak również nadzieją, spokojem, bezpieczeństwem, inspiracją, świeżością i życiem. Z tego powodu pomieszczenia z zastosowaniem tego koloru działają uspokajająco, wyciszająco, a nawet mogą uśmierzać ból. W związku z tak pozytywnym i relaksującym oddziaływaniem zieleni na nasz organizm zieleń wydaje się być idealnym kolorem do sypialni.

Jednym z trendów kolorystycznych obecnych już od kilku lat i wciąż aktualnych jest kolor tzw. butelkowej zieleni. Butelkowa zieleń łączy się szczególnie korzystnie z niektórymi kolorami i tym samym tworzy z nimi przyjemne dla oka i naszej percepcji zestawienia. Do takich kolorów należy na pewno biel, szarość, czarny. Wyjątkowo dobrze łączy się z kolorem żółtym, złotym, brązowym, ponadto z fioletem, granatem, czerwienią i pudrowym różem. W mojej aranżacji wykorzystałam te najlepsze połączenia kolorystyczne z zielenią.

Aranżacja sypialni

Aranżacja sypialni z butelkową zielenią i szarością. Zastosowane kolory.

Równowaga kolorystyczna

W aranżacji tej małżeńskiej sypialni zachowałam pewną równowagę w zastosowaniu poszczególnych kolorów, tak aby żaden nie dominował, ponieważ zachowanie harmonii w połączeniach kolorystycznych zwiększa poczucie spokoju i relaksu. Łóżko jako najważniejszy element sypialni jest obite tapicerką w kolorze butelkowej zieleni. Ściany zaś pomalowane zostały w trzech odcieniach szarości. Podłoga drewniana w kolorze ciemniejszego drewna. Elementami kontrastującymi są czarne stoliki nocne z czarną designerską lampą firmy Flos i czarne krzesło przy toaletce.

Efektowna ściana przy łóżku

Bez wątpienia ciekawie wyglądająca ściana przy łóżku doda każdej sypialni przyjemnego nastroju. Możliwości aranżacyjne w tym względzie są nieograniczone. W aranżacji zastosowałam prosty i nie kosztowny sposób uatrakcyjnienia szarej ściany. Po obu stronach łóżka znajdują się przyklejone do ściany płyty z karton gipsu. Pomalowane są dla subtelnego kontrastu z ciemniejszą ścianą, w jaśniejszych dwóch odcieniach szarości, dzięki czemu ściana nie wygląda monotonnie. Z kolei dzięki temu, że płyty odstają od powierzchni ściany o swoją grubość, tworzą ciekawą strukturę na płaskiej powierzchni.

Aranżacja sypialni

Aranżacja sypialni z butelkową zielenią i szarością.

 

Oryginalna sztuka

Niepowtarzalny efekt na ścianie i we wnętrzu sypialni z całą pewnością da powieszenie oryginalnego dzieła sztuki lub grafik, rysunków czy fotografii, które lubicie. Na zdjęciu namalowany przeze mnie obraz olejny ” Zielony sen”.

Aranżacja sypialni

Aranżacja sypialni z butelkową zielenią i szarością. Na ścianie obraz olejny ” Zielony sen”.

Josephine