Witam Was gorąco!

Dzisiaj chcę Wam opowiedzieć o moim ulubionym trendzie ubiegłego i tego roku, a mianowicie powrocie do zainteresowań projektantów szeroko rozumianej sztuki i o nowych projektach mebli zainspirowanych sztuką. Pokażę Wam również ciekawe wnętrza z wyrafinowanymi dziełami sztuki.

Trend związany ze sztuką zainicjowały firmy meblarskie na ubiegłorocznych Międzynarodowych Targach Salone del Mobile w Mediolanie. Targi te od wielu lat wyznaczają najnowocześniejsze trendy we wzornictwie. Tutaj spotykają się wybitni projektanci i luksusowe marki z branży meblarskiej, wyposażenia i dekoracji wnętrz, którzy prezentują swoje najsłynniejsze dzieła i najnowsze projekty. To właśnie nieograniczona i często wymyślna wyobraźnia projektantów pracujących dla największych firm tych branż kreuje trendy w świecie wnętrzarskim.

Jakkolwiek dekorowanie wnętrz, kolekcjonowanie i otaczanie się dziełami sztuki nie jest żadnym nowym odkryciem, to oryginalne i pomysłowe połączenie praktycznych funkcji mebli z przedmiotami sztuki i przede wszystkim jej funkcją estetyczną w jednym, jest już nowym trendem, który bardzo mi się podoba. Rośnie tym samym zainteresowanie wszelkimi rodzajami sztuki i rękodzieła artystycznego.

Tak np. Firma Driade pokazała na targach regał Venus słynnego włoskiego projektanta Fabio Novembre z rzeźbą stojącej kobiety w negliżu, w którą jakby wtopiono poziome, drewniane półki. Regal stał się jednym z hitów ubiegłorocznych targów.

RegałVenus Fabio Novembre

Regał Venus Fabio Novembre, żródło: designboom.com

Firma Alivar zaprezentowała swój nowy stolik Globe z rzeźbą na marmurowym blacie, przedstawiającą dwie sklejone ze sobą głowy z kamienia.

 

Stolik Globe firma Alivar

Stolik Globe firma Alivar, źródło: ładnydom.pl

Z relacji tegorocznych targów w Mediolanie, które odbyły się w dniach 17 – 22 kwietnia, wynika, że  trend ten jest nadal utrzymany. Tak więc rzemiosło artystyczne, rzeźba, malarstwo, fotografia, grafiki, plakaty, rysunki, ceramika artystyczna, ręcznie tkane gobeliny „wracają” na salony i stają się modną i niezbędną dekoracją wnętrz. Unikatowe dzieła artystów są doskonałą ozdobą. To przede wszystkim one nadają wnętrzom bezkonkurencyjny, oryginalny charakter.

Moim zdaniem, zainteresowanie projektantów sztuką wzrasta. Fakt, że liczba galerii sztuki rośnie w moim mieście, bardzo mnie cieszy i świadczy o zwiększonym popycie na obrazy i dzieła sztuki. Jeśli cenicie sztukę i lubicie się nią otaczać, to zachęcam Was do tego, abyście tak jak najsłynniejsi projektanci spróbowali bawić się niestandardowymi, może nawet szalonymi połączeniami sztuki i praktyczności w urządzaniu Waszych wnętrz i realizowali swoje własne pomysły. Dekorowanie wnętrz ma służyć przecież Waszej wygodzie i przyjemności. Myślę, że przyszedł czas na kreatywność w urządzaniu domu.

Już od wieków obecność dzieł sztuki w domu była oznaką statusu społecznego i majątkowego właścicieli i jego rodziny. W dzisiejszych czasach, kolekcjonowanie sztuki jest często inwestycją biznesową i dobrą lokatą kapitału. Jak powiedział japoński poeta o dźwięcznym imieniu Hagiwara Sakutaro (1886-1942) „Pytać o przydatność sztuki jest tym samym, co pytać młodych chłopców i dziewcząt o sens seksu”.

A oto przykłady wnętrz, które mi się podobają, ciekawie urządzonych, z oryginalnymi, jedynymi w swoim rodzaju przedmiotami sztuki. Przyjrzyjcie się uważnie zdjęciom poniżej. Które elementy dekoracji wnętrza wydają się Wam najważniejsze i sprawiają, że pomieszczenie wygląda wyjątkowo i ciekawie? Myślę, że odpowiedź szybko znajdziecie sami.

 

Źródło:modernhomedecor.eu

Wnętrza z dziełami sztuki

Źródło:elledecor.com

Wnętrze ze sztuką

Źródło:modernhomedecor.eu

Wnętrze z dziełami sztuki

Źródło:decoist.com

Wnętrze z dziełami sztuki

Źródło:modernhomedecor.eu

Wnętrza ze sztuką

Źródło:bykoket.com

Wnętrza ze sztuką

Źródło:bykoket.com

Wnętrza ze sztuką

Źródło:sukio.com

Wnętrza ze sztuką

Źródło:modernhomedecor.eu

Sztuka we wnętrzach

Żródło:bykoket.com

Wnętrza ze sztuką

Źródło:bykoket.com

Wnętrza ze sztuką

Żródło:bykoket.com

 

Josephine