Ogień od najdawniejszych czasów był warunkiem niezbędnym do ludzkiej egzystencji, łączył i skupiał ludzi w jednym miejscu. W dzisiejszych czasach funkcję ” domowego ogniska” skupiającego wokół niego domowników, przejął kominek. Jeżeli chcecie uzyskać ciepły, przyjazny klimat w Waszym domu, warto pomyśleć o kominku, jeśli jeszcze go nie macie.

Święta przy kominku

Święta przy kominku. Źródło: learningfromhollywood.pl

Okres jesienno- zimowy oraz Święta Bożego Narodzenia to idealny czas wykorzystania kominka, dlatego, że większość rodzinnych spotkań odbywa się w domu. Kominek oprócz najważniejszej funkcji grzewczej sprzyjającej wygodzie i komfortowi przebywania w ciepłym wnętrzu, tworzy również przyjemny, przytulny nastrój i wyjątkową atmosferę w naszym domu. Bez wątpienia ciepłe płomienie ognia działają na nasz układ psychiczny pozytywnie i relaksująco. Nie bez przyczyny spotkania przy ognisku to zawsze bardzo przyjemne wspomnienia. Święta przy kominku zaś dopełniają świąteczną, błogą aurę.

Jaki kominek wybrać?

Po pierwsze, aby wnętrze było spójne i harmonijne styl kominka warto dobrać do stylu naszego wnętrza. Z kolei sposób opalania kominka warto dostosować do Waszych przyzwyczajeń i potrzeb. Dla osób ceniących sobie wygodę, doskonałym rozwiązaniem będzie kominek gazowy, ponieważ jego obsługa wymaga mniej pracy niż kominek opalany drewnem. W obu przypadkach, kominki opalane drewnem i gazowe wymagają dostępu do komina.

Wśród nowoczesnych kominków, zdecydowanie najciekawiej  prezentują się kominki w formie długiej rynny, ciągnącej się do sufitu. Na pewno świetnie będą wyglądać w minimalistycznych wnętrzach. Zdjęcia poniżej prezentują kilka przykładów takich kominków prezentowanych na Międzynarodowych Targach Wyposażenia Wnętrz Warsaw Home, a które miałam przyjemność obejrzeć.

Nowoczesny kominek

Nowoczesne kominki w formie długiej rynny. Międzynarodowe Targi Wyposażenia Wnętrz.

Nowoczesny kominek

Nowoczesny kominek w formie długiej rynny. Międzynarodowe Targi Wyposażenia Wnętrz.

Do wnętrz klasycznych czy tradycyjnych producenci oferują przepięknie zabudowane kominki, dzieło rzemiosła artystycznego, wyłożone ręcznie robionymi kaflami lub płytkami o wyjątkowych, oryginalnych wzorach, tak jak na zdjęciach poniżej. Płytki np. pokrywane są efektownymi szkliwami, malowane farbami i szkliwione transparentnie. Mogą być malowane naszkliwnie, złocone, platynowane, czy pokrywane lustrami.

Kominek

Zabudowa kominka pokryta ręcznie robionymi kaflami. Międzynarodowe Targi Wyposażenia Wnętrz.

Kominek

Zabudowa kominka wyłożona ręcznie robionymi kaflami. Międzynarodowe Targi Wyposażenia Wnętrz.

Kominek

Zabudowa kominka wyłożona ręcznie robionymi płytkami. Międzynarodowe Targi Wyposażenia Wnętrz.

Kominek

Zabudowa kominka wyłożona ręcznie robionymi płytkami. Międzynarodowe Targi Wyposażenia Wnętrz.

 

Kominki do mieszkań w bloku

Najbardziej praktycznym rozwiązaniem do mieszkań, które nie mają możliwości podłączenia do komina są kominki elektryczne, ponieważ wymagają tylko podłączenia do źródła prądu. Kominki elektryczne posiadają funkcję grzewczą i świetlną z realistycznym efektem płomienia. Niektóre modele posiadają również funkcję emulatora dźwięku, który zapewnia realistyczne wrażenia akustyczne prawdziwego paleniska.

Kominek elektryczny

Kominek elektryczny. Źródło: led-handel.net

Na pewno świetną alternatywą dla mieszkań w bloku są biokominki. Biokominki nie dają może wiele ciepła i trzeba pamiętać o zapasie paliwa, ale dzięki zastosowaniu ekologicznego biopaliwa mamy prawdziwe płomienie ognia, które dają bardzo ciekawy i przytulny efekt we wnętrzu. Dostępne są również w różnych wielkościach, kolorach, obudowach i stylach, co daje duże możliwości aranżacyjne i zastosowania ich w różnych pomieszczeniach.

Biokominek

Biokominek w nowoczesnym stylu. Źródło: jp.nieruchomości.pl

Josephine