W zgodzie z  najmodniejszymi kolorystycznymi trendami ostatnich lat, najbardziej popularnymi kolorami stosowanymi w naszych domach są szarości i barwy neutralne. Dobrze dobrane i w odpowiednich proporcjach tworzą bardzo stonowane wnętrza. Jednak, co wtedy kiedy kochamy kolory bardziej żywe i chcemy mieć jednocześnie modnie urządzone wnętrze? Czy zrezygnować z kolorów które lubimy i podążyć ślepo za modą? Powiem zdecydowanie nie. To przede wszystkim Wasze potrzeby i upodobania tworzą wyjątkowy i niepowtarzalny wystrój Waszego domu. Żyj kolorowo i ciesz się życiem! Inspiracją dla osób, które lubią kolory może być projekt zaaranżowanego przeze mnie radosnego salonu w połączeniu szarości i ciepłych kolorów ziemi.

Oddziaływanie koloru szarego

Czy wiecie jak kolor szary wpływa na naszą psychikę? Wersja salonu w barwach niekolorowych, tak jak poniżej na pewno znalazłaby swoich miłośników, ponieważ na niektóre osoby kolor szary oddziałuje pozytywnie i jest kojarzony z psychologiczną neutralnością, równowagą i elegancją. Z kolei inne osoby mogą kolor szary odbierać negatywnie i kojarzyć ze smutkiem, nudą, brakiem pewności siebie, depresją, hibernacją, czy brakiem energii.

Radosny salon

Salon w wersji szarej.

Stopień nasycenia kolorów

W aranżacji tego radosnego salonu bazą są przede wszystkim barwy naturalne: szarości i brązy. Ściana za kanapą pomalowana jest kolorem nasyconej szarości. Kolory: zielonej kanapy, dodatków w kolorze żółtym, różowym, dobrane są o podobnym stopniu nasycenia, dzięki czemu kontrasty między kolorami są mniejsze i wnętrze jest bardziej harmonijne. Ponadto zastosowane barwy są złamane tzn.” przygaszone” mniej jaskrawe jak barwy czyste i mieszczą się w aktualnych trendach kolorystycznych.

Radosny salon

Radosny salon. Zastosowane kolory.

Sposoby przełamania monotonii

Zastosowanie pięknego parkietu z drewna, chociaż nie jest rozwiązaniem tanim i wymaga systematycznej konserwacji będzie zawsze rozwiązaniem bardzo efektownym. Bez wątpienia dębowy parkiet tak jak na zdjęciu poniżej dominuje w salonie i nadaje styl wnętrzu. Poza tym monotonię szarej ściany przełamałam pasem boazerii nawiązującej do stylu klasycznego, ale zdecydowanie w wersji nowoczesnej.

Radosny salon

Radosny salon w słonecznych promieniach.

Oryginalny wystrój

Wyjątkowo oryginalnego wyglądu salonu nadają dekoracje nawiązujące do zainteresowań właścicieli i przede wszystkim namalowany przeze mnie oryginalny obraz olejny ” Wakacje na wsi”. Z kolei duża nowoczesna lampa podłogowa Maxlight Wiena stwarza wieczorem przyjemny nastrój dla całej rodziny.

Radosny salon

Salon w wieczornym nastroju.

Josephine