Do mebli bez których nie obejdziemy się w naszym domu zdecydowanie należą kanapy czy sofy, ponieważ są dla nas wygodnym siedziskiem, miejscem odpoczynku, leżanką, łóżkiem, skupiają zazwyczaj wokół siebie całą rodzinę. W salonie, czy w każdym innym pokoju w domu stanowią główny mebel, dlatego tak ważne jest wybranie tej jedynej odpowiedniej do naszych potrzeb. Często obserwuję w wielu mieszkaniach smutne wnętrza, bardzo podobne meble, kolorystykę, a szczególnie kanapy w salonie zazwyczaj szare, proste i bez wyrazu. Na rynku mamy ogromny wybór mebli. Z tego powodu zachęcam Was wszystkich do wyrażania siebie, radości i entuzjazmu oraz swojej osobowości w urządzaniu własnego przytulnego domu chociażby przez wybranie takich mebli jak ekstrawaganckie kanapy i sofy. W końcu Twój dom – Twój styl.

Oryginalne, odważne formy ekstrawaganckich, autorskich mebli zazwyczaj dominują we wnętrzu, dlatego decyzje o zakupie warto przemyśleć i dla konkretnego wyrazistego mebla zaplanować odpowiednią ekspozycję. Ekstrawagancka kanapa czy sofa będzie zdecydowanie dominowała w pomieszczeniu, z tego powodu pozostałe meble i wyposażenie nie powinny się wyróżniać, aby nie wprowadzić chaosu. Warto też przed zakupem zdecydować jaki sposób ekscentryczności nam się najlepiej podoba i określić jakie cechy powinna mieć nasza niesztampowa kanapa czy sofa.

 

Jakimi cechami wyróżniają się ekstrawaganckie kanapy i sofy?

 

Zmysłowy kształt i intensywny kolor.

W światowym designie obserwuje się powrót do stylistyki lat po II wojnie światowej XX wieku. Projektanci coraz częściej łączą nowoczesne rozwiązania z elementami vintage. Dla entuzjastów niecodziennego designu propozycją ekstrawaganckiej sofy może być zniewalająca sofa „Bocca” znana też pod nazwą „Lips”.  Zaprojektowana przez grupę designerską „Studio 65”  w roku 1971 r. wyróżnia się nietuzinkowym, ponętnym i zmysłowym kształtem ust oraz intensywnym czerwonym kolorem.

ekstrawaganckie kanapy i sofy

Ekstrawagancka sofa „LIPS” Źródło: shpock.pl

Elegancja i Blask.

Kanapa poniżej ze względu na welurową bądź aksamitną, błyszczącą tkaninę w złocistym kolorze, ozdobne tapicerowania, złote nóżki, sadzę, że rozświetliła by każde szare wnętrze i nadała mu swój elegancki, pałacowy charakter, pełen przepychu. Bez wątpienia będzie doskonałym wyborem do neutralnego wnętrza.

Ekstrawaganckie kanapy i sofy

Złota kanapa nawiązująca do stylu klasycznego. Międzynarodowe Targi Wyposażenia Wnętrz Warsaw Home.

Materiał i faktura.

Z kolei ta sofa, ciekawy i unikatowy wygląd zawdzięcza wzorzystej fakturze tkaniny obiciowej w zestawieniu z bardzo prostym nowoczesnym kształtem.

Ekstrawaganckie kanapy i sofy

Sofa. Międzynarodowe Targi Wyposażenia Wnętrz Warsaw Home

Dominujący kolor.

Kolejnym sposobem wyróżnienia kanapy lub sofy to zastosowanie intensywnego, dominującego koloru, wyróżniającego się na tle jednobarwnej kolorystyki otoczenia. Na zdjęciu poniżej żółta, minimalistyczna sofa doskonale rozwesela tą aranżację.

Ekstrawaganckie kanapy i sofy

Sofa w minimalistycznym stylu. Międzynarodowe Targi Wyposażenia Wnętrz Warsaw Home.

Ukryte wałki w siedzisku.

Sofa Mono na zdjęciu poniżej w bardzo nowoczesnej, minimalistycznej formie wyróżnia się metalowymi walcami umieszczonymi w podłokietnikach. Ukryte w nich wałki dodatkowo podnoszą komfort siedziska. Niby proste, a takie inne.

Ekstrawaganckie kanapy i sofy

Sofa Mono. Żródło: euforma.pl

Artystyczne połączenie elementów.

Sofa na zdjęciu poniżej to wyjątkowe artystyczne, subtelne, eleganckie i gustowne połączenie elementów” siedziska, opacia pleców i poduszek, kolorystyki tkanin.  Nic dodać, nic ująć. Harmonijna prostota i szyk w każdym calu oraz ekstrawagancja.

ekstrawaganckie kanapy i sofy

Sofa firmy Moroso. Żródło: do-shop.com

Futurystyczny wygląd.

Jeśli lubicie futurystyczne wnętrza, to myślę, że sofa Panama może spokojnie wtopić się w klimat przyszłości i stworzyć iście fantastyczne wnętrze.

Ekstrawaganckie kanapy i sofy

Sofa Panama Źródło: mebloo.pl

Ironia i zabawa.

Obecne wzornictwo meblowe i panujące trendy w projektowaniu są bardzo różnorodne. Mieszają i kreatywnie łączą epoki, style i funkcje, często jedynym mianownikiem jest lekka ironia i zabawa.

Ekstrawaganckie kanapy i sofy

Siedzisko Hipopotam. Źródło: technabob.com

 

Ekstrawaganckie kanapy i sofy

Sofa Hot Dog Źródło: fabrykaform. pl

Nietypowe elementy jak części samochodowe.

Bezsprzecznie miłośnikami jedynych w swoim rodzaju, ekstrawaganckich siedzisk jest młodzież. Wynika to przede wszystkim z tego, że młodzież ma wyjątkową potrzebę oryginalności i wolności w wyrażaniu siebie w połączeniu z kreatywnością. Również dzieci lubią ciekawe, atrakcyjne i twórcze rozwiązania w aranżacji ich dziecięcych, małych światów. Interesującym i pomysłowym siedziskiem dla dziecka może być np. samochodowe siedzisko tak jak na zdjęciu poniżej. Dla „starszych chłopców”  kusząco wyglądają samochodowe meble wykonane z części samochodowych np. w kolekcji Spirit.

Ekstrawaganckie kanapy i sofy

Samochodowe siedzisko dla dziecka. Międzynarodowe Targi Wyposażenia Wnętrz Warsaw Home.

 

ekstrawaganckie kanapy i sofy

Siedzisko z części samochodowych. Źródło: facet.v10.pl

Jak zrobić samemu ekstrawagancką kanapę czy sofę?

Jeśli Jesteście miłośnikami rękodzieła i uwielbiacie tworzyć, myślę, że nie będziecie mieć problemów z wykończeniem takiego siedziska dla siebie lub dla swojego dziecka. Jeśli chcecie również zaoszczędzić na kupnie nowego mebla, warto wykorzystać domowe egzemplarze. Dostępność i różnorodność materiałów tapicerskich, elementów dekoracyjnych i ozdobnych na rynku, technologii dekorowania tkanin, daje ogromne możliwości tworzenia przeróżnych, rzadko spotykanych, a tym samym ekstrawaganckich połączeń. Prosta zmiana choćby materiału poduszek odmieni już mebel.

Inspiracją do tworzenia może być np. sofa „Play Full”. Imituje wzmacniacz gitary wraz z mikserem muzycznym. Materiał obiciowy poduch oparciowych nadrukowany z użyciem wysokiej jakości technologii cyfrowej, wygląda jak prawdziwe kolumny głośnikowe.

ekstrawaganckie kanapy i sofy

Sofa „Play Full”. Źródło: dobrzemieszkaj.pl

Na pewno ciekawym pomysłem jest sofa „Play Full Military”. Zainspirowana skrzynią wojskową do przechowywania i transportu. Tkanina obiciowa imituje włókno jutowe o płóciennym splocie i nadrukowano na niej napisy. Z elementów ozdobnych zastosowano okucia i pasy.

ekstrawaganckie kanapy i sofy

Sofa „Play Full Military”. Źródło: agawameble.pl

 

Josephine