Witajcie Moi Drodzy!

Atmosfera świąteczna powoli nam się rozkręca, watahy Mikołajów i reniferów grasują po ulicach, czasem można zobaczyć piękną, młodą, białą Śnieżynkę, a w telewizji w reklamach ciągle zapowiadają kolejne zastępy „czerwonych czapek z białymi pomponami”, szykującymi się do ataku na nasze kominy. 😉 A my ciągle w pośpiechu i zabiegani, aby załatwić wiele spraw w pracy czy w domu, kupić prezenty itd.  Jednym słowem czyste szaleństwo. Najwyższa więc pora zacząć rozglądać się za choinką i dekorować nasz dom. Proponuję Wam dzisiaj mój pomysł na tanią, łatwą do zrobienia i efektowną ozdobę z upcyklingu, no i przy okazji zaliczenie jeszcze warsztatów z rękodzieła.

Upcykling, słowo ostatnio coraz bardziej popularne, jest to forma przetwarzania wtórnego odpadów, w wyniku którego powstają produkty o wartości wyższej niż przetwarzane surowce. Proces ten pozwala zmniejszyć zarówno ilość odpadów, jak i ilość materiałów wykorzystywanych w produkcji pierwotnej.

Znane nam i bliskie upcyklingowi słowo recykling (z ang.recycling) to jedna z metod ochrony środowiska naturalnego. Jej celem jest ograniczenie zużycia surowców naturalnych oraz zmniejszenie ilości odpadów.

„Coś” co nam powstanie, to ozdobna podkładka pod talerz na świąteczny stół lub ozdoba świąteczna do powieszenia na ścianie. Nasze „nic” to odpady, tubki papierowe, które zazwyczaj wyrzucamy.

Dekoracje z upcyklingu

Tubki papierowe

A więc do dzieła. Potrzebne będą:

tubki papierowe, po papierze toaletowym lub ręcznikach papierowych,

nożyczki,

pozłota Deco kolor złoty lub srebrny,

pędzel do malowania,

pistolet i klej na gorąco.

  1. Na tubce papierowej odmierzamy 42 odcinki o długości 1,5 cm i tniemy nożyczkami na okrągłe elementy.
Dekoracje z upcyklingu

Odmierzenie 1,5 cm odcinków na tubce papierowej

2. Staramy się równo i dokładnie ciąć. Wycięte kółka spłaszczamy, zaginając po obu stronach, tak aby utworzył się kształt „płatka”.

Dekoracje z upcyklingu

Wycięte i spłaszczone „płatki”

3. Bierzemy najpierw 2 wycięte „płatki” i sklejamy klejem na gorąco. Następnie do nich przyklejamy następne 4 „płatki”, po 2 z każdej strony tak, jak widać na zdjęciu, tworzymy jakby kwiat składający się z 6 elementów. Na całą ozdobę potrzebować będziemy 7  takich sztuk.

Dekoracje z upcyklingu

4. Sklejone „kwiaty” układamy tak, aby tworzyły okrągły wzór i sklejamy klejem na gorąco końcówki „płatków”. Po wyschnięciu kleju malujemy dokładnie papierowe elementy pozłotą na kolor złoty lub srebrny. Możemy pomalować też pozłotą z efektem brokatu, lub każdym innym kolorem jaki będzie Wam odpowiadał.

Ja malowałam pozłotą Deco pod nazwą „Złoto królewskie.”  Kolor przypomina patynowane złoto lub miedź. Ku mojemu zaskoczeniu, otrzymałam dzięki temu rewelacyjny efekt.  Pomalowane i wyschnięte papierowe elementy, stają się sztywne i wyglądają nie jak papierowe, ale trochę jak z kutego metalu i mogą pretendować do „kowalskiej roboty”. 🙂

Dekoracje z upcyklingu

Sklejone i pomalowane pozłotą elementy pociętych tubek papierowych.

Tak oto powstało coś z niczego i może być oryginalną, ręcznie zrobioną podkładką pod talerz na świątecznym stole lub dekoracją powieszoną na ścianie.

Dekoracje z upcyklingu

Dekoracje z upcyklingu

Dekoracje z upcyklingu

Ozdobna podkładka pod talerz na świąteczny stół.

Dekoracje z upcyklingu

Dekoracja powieszona na ścianie ze świeżymi gałązkami świerku i czerwoną kokardą.

 

Dekoracje z upcyklingu

Dekoracje z upcyklingu

Ozdobna podkładka pod talerz.

Dekoracja z upcyklingu

Dekoracja z upcyklingu

Dekoracja z upcyklingu

Dekoracja z upcyklingu

Dekoracja z upcyklingu

Ozdobna podkładka na świąteczny stół.

 

 

Josephine