Witajcie!

W kolejnej odsłonie projektu mojego mieszkania, który to projekt nazwałam „Nadmorska willa w Saint-Tropez” niezawodne triki na optyczne powiększenie przestrzeni i salon.

Pracując przy projekcie mojego 32- metrowego mieszkania, wszystkie działania zmierzały do osiągnięcia efektu większej, przestronniejszej przestrzeni w której będę się bardzo dobrze czuła i przede wszystkim nie będę mieć klaustrofobii. Czy efekt ten osiągnęłam. Zdecydowanie, tak. Zastosowane triki, jak się okazało przerosły nawet moje oczekiwania.

Salon

W jaki sposób można optycznie powiększyć przestrzeń w mieszkaniu czy domu?

1.Zastosowanie jasnych kolorów.

Jasne kolory ścian, sufitu, podłogi, mebli, stolarki będą tworzyć jednolitą jasną przestrzeń i będą doskonale odbijać światło. Kolor błękitnego nieba również da optyczne złudzenie większej przestrzeni.

2. Duże okna, aby do wnętrza wpadało dużo światła dziennego.

Niedoświetlone, ciemniejsze pomieszczenia zawsze będą wydawały się mniejsze.

3. Zastosowanie luster.

Lustra znakomicie powiększą każdą przestrzeń, ale rozmieszczenie ich trzeba dobrze przemyśleć, co się w nich będzie odbijać, czy nie będzie np. razić nas odbijające w lustrze światło.

4. Fototapety przestrzenne.

Na rynku istnieje duży wybór fototapet z efektem przestrzennym. Należy pamiętać, że fototapeta w małym pomieszczeniu staje się głównym elementem dekoracyjnym.

5. Odpowiednie oświetlenie pomieszczeń.

Jasne i funkcjonalne oświetlenie przede wszystkim miejsc roboczych, ale również zastosowanie ciekawych podświetleń, ścian, wnęk, schodów, czy elementów dekoracyjnych.

6. Zastosowanie powierzchni z połyskiem oraz elementów przezroczystych ze szkła, czy pleksiglasu.

Powierzchnie jasne i z połyskiem lepiej odbijają światło, niż jasne matowe. Przezroczyste powierzchnie np. mebli z pleksiglasu nie przytłaczają, bo są mniej widoczne, przepuszczają też światło.

7. Ukrycie nadmiaru przedmiotów w zamkniętych półkach. Utrzymanie porządku.

Czym mniej będziemy mieli na widoku drobiazgów, tym większe wrażenie porządku i tym samym przestrzeni.

8. Rezygnacja z ciężkich zasłon, zastosowanie rolet, żaluzji lub delikatnych jasnych zasłon.
9. Jednolita podłoga na całej powierzchni.

W małych pomieszczeniach warto zastosować taką samą lub podobną wizualnie powierzchnię podłóg.

Wszystkie wymienione rozwiązania zastosowałam w swoim mieszkaniu. Ściany są pomalowane na biało. Podłoga w całym mieszkaniu jest taka sama,

Salon

Oczywiście nadmorska willa musi mieć widok na morze:-) Zastosowałam więc fototapetę z moim ulubionym widokiem, która stała się głównym elementem dekoracyjnym w salonie. Dla wzmocnienia efektu głębi wykonałam z drewna imitację okna wychodzącego na taras. Okiennice są pomalowane na biało z lekkim efektem przecierki.  Dodatkowo plafon podświetla fototapetę i potęguje efekt głębi. Najważniejszy jednak element architektoniczny to dwie kolumny nawiązujące do stylu klasycznego, które też trochę optycznie podnoszą pomieszczenie. Wykonane ręcznie z płyt kartonowo-gipsowych i gipsu, wręcz mogę powiedzieć, że wyrzeźbione, bo wymagały ogromnej pracy i dokładnego szlifowania.

Salon

Salon mojego mieszkania

Salon

Kolumna ręcznie wykonana z pociętych płyt kartonowo-gipsowych i gipsu.

Salon mojego mieszkania

Drewniane „okiennice” pomalowane na biało z efektem przecierki.

salon

Salon mojego mieszkania

W salonie nie ma zbyt wiele mebli, aby nie przytłoczyć pomieszczenia. Zaprojektowana przeze mnie szafka z lakierowanego mdf, na której stoi telewizor kryje w sobie wieżę z odtwarzaczem muzyki i głośniki, które można wysuwać z boków szafki dla lepszego odbioru.

salon

Szafka z wysuwanymi półkami na głośniki.

salon

Szafka z wysuwanymi półkami na głośniki.

W salonie znajduje się również ukryty w białej szafie z drzwiami przesuwnymi gabinet. W zaprojektowanej przeze mnie szafie znajdują się półki na książki, miejsce na laptop, drukarkę z  wysuwaną na kółkach małą szafką.

Salon mojego mieszkania

Ukryty gabinet w szafie.

Elementem architektonicznym nawiązującym do  kolumn przy tapecie, jest kominek elektryczny z kolumną wykonaną z płyt gipsowo-kartonowych wyrzeźbioną z gipsu, tylko trochę przekornie zamieszczoną „do góry nogami”.

salon

Połączenie nowoczesnego kominka elektrycznego z klasyczną kolumną.

salon

Połączenie nowoczesnego kominka z klasyczną kolumną.

Reasumując, moim zdaniem zastosowanie prostych trików na optyczne powiększenie przestrzeni oraz zastosowanie oryginalnych rozwiązań pozwoliło mi zmienić niewielkie mieszkanie w małą ” nadmorską willę w Saint-Tropez” i poczuć się choć trochę jak na Rivierze. 🙂

 

Salon

Życzę Wam zdrowych, radosnych, słonecznych Świąt Wielkanocnych!

Josephine