Witam Was gorąco!

Miałam ogromną przyjemność odwiedzić niedawno w Kazimierzu Dolnym wystawę obrazów Jacka Malczewskiego. To nie lada gratka dla miłośników sztuki. Wystawa została zorganizowana przez Muzeum Nadwiślańskie. W ramach „Nocy muzeów” wstęp na wystawę był wolny, co przyciągnęło mnóstwo osób. Przedstawione obrazy pochodzą z kolekcji prywatnej i chociaż może mniej znane, to przybliżają nas do prywatnego i intymnego życia Jacka Malczewskiego i jego małych oraz większych sekretów.

Wystawa obrazów

Wystawa obrazów Jacka Malczewskiego w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym

Jacek Malczewski (1854-1929) polski malarz, rysownik, przedstawiciel symbolizmu. Uczeń malarzy takich jak Feliks Szynalewski, Władysław Łuszczkiewicz i Jan Matejko. We wczesnym okresie twórczości malował portrety, sceny rodzajowe, obrazy o tematach związanych z martyrologią Polaków po powstaniu styczniowym. Od lat 90-tych tworzył obrazy o treściach symbolicznych, z przenikającymi się wątkami patriotycznymi, biblijnymi, baśniowymi, literackimi i alegoryczno- fantastycznymi.

Po wystawie oprowadzał dr Seweryn Kuter, który omawiał dokładnie każdy obraz i związaną z nim historię powstania oraz szczegóły z prywatnego życia, emocje i przeżycia jakie towarzyszyły artyście.

Obrazy Malczewskiego zawsze kojarzyły mi się z malarstwem realistycznym. Po obejrzeniu wystawy zaskoczyła mnie w jego obrazach fantastyka, którą przedstawiał wykorzystując wątki z mitologii i biblii. Przyglądając się wnikliwie obrazom starałam się zrozumieć, jakim ten człowiek był, co myślał, czuł. Myślę, że był człowiekiem z wielką wyobraźnią, pasją malowania i pasją życia… Przedstawiał w obrazach swój wewnętrzny świat nawiązując do mitologii i biblii, które na ówczesne jego czasy były najbliższe jego mentalności. Gdyby żył dzisiaj może by malował abstrakcje i wymyślił Harry Pottera? Ta „otwartość” jego wyobraźni, nieograniczoność, którą gdzieś intuicyjnie silnie odczułam, a podążając obraz za obrazem coraz bardziej czułam się wolna i wyzwolona, zaprowadzona na granicę światów realizmu i tego co nieznane… sprawiła, że ten człowiek który żył sto lat temu mentalnie stał mi się bardzo bliski…  Być może nie tylko mnie osobowość Malczewskiego wydała się bliska? Na wystawie przedstawiono prace współczesnych artystów i ich abstrakcyjne dzieła celem kontrastu czy może właśnie analogii?

Wystawa obrazów

Obraz I.Kubelka akryl na płótnie 2017, Kwiaty.

Najpiękniejszym dla mnie obrazem wydał się Autoportret z Marią Balową „Zauroczenie” 1906 r. Maria Balowa największa miłość i muza Malczewskiego. Okres trwania ich związku to najlepsze lata w życiu i twórczości Malczewskiego.

Wystawa obrazów Jacka Malczewskiego

Obraz w tle: Jacek Malczewski Autoportret z Marią Balową „Zauroczenie” 1906r.

Jak wielkim malarzem dzisiaj jest Jacek Malczewski?  Na aukcji sztuki dawnej w dniu 16.10.2016 r.  jeden z obrazów Jacka Malczewskiego „O powrót do ojczyzny” o wymiarach 70×101 cm olej, tektura uzyskał cenę 560 000 zł. W mojej opinii wartość malarstwa Malczewskiego to nie tylko wartość materialna jego obrazów, ale bezcenne przesłanie dla potomnych, przesłanie o tym, że ludzka wyobraźnia nie zna ograniczeń danej epoki, w której nieprzeciętnym umysłom przyszło żyć.

Wystawa prezentowana jest do 22 lipca i myślę, że warto abyście ją zobaczyli.

Pozdrawiam Was gorąco!

Josephine