Witam Was serdecznie!

„Słodycz ma na imię róża” jak pisał Zbigniew Herbert w wierszu pod tytułem „O róży”. Jako miłośniczka kwiatów postanowiłam się o tym przekonać uczestnicząc w kolejnych obchodach corocznego, moim zdaniem bardzo przyjemnego i pięknego Święta róż w dniach 14-15 lipca 2018 r. w Końskowoli, woj. lubelskie i chcę Wam przekazać relację z udanej jak dla mnie akcji pod kryptonimem „Różyczka”. Szczególną atrakcją tego święta jest wystawa najpiękniejszych odmian róż ozdobnych i konkurs na najpiękniejszą różę w gminie. Cudowne różyczki o jeszcze cudowniejszym zapachu prezentowały się przed licznie zebraną publicznością, która mogła wybierać różę Miss Publiczności.

Święto róż w Końskowoli

Święto róż w Końskowoli

Święto róż w Końskowoli

Święto róż w Końskowoli

Święto róż w Końskowoli

Święto róż w Końskowoli

Święto róż w Końskowoli

Święto róż w Końskowoli

Róża jest uważana od wieków za królową kwiatów. Zachwycano się nią już w starożytności. Jej krzewy pochodzą z Azji Środkowej, skąd przez Bliski Wschód dotarły do Europy. Pierwsze różane ogrody to tzw. rosaria, od VIII wieku były bardzo popularne i zakładane w wielu parkach. W XIX wieku najbardziej znanym ogrodem różanym w Europie był ogród żony Napoleona Józefiny we francuskim Malmaison z ponad 200 odmianami róż sprowadzonych z całego świata. Aktualne istnieje ponad 20 tysięcy odmian róż. Tak wielka ilość odmian daje ogromne możliwości wykorzystania tych kwiatów do wyjątkowych aranżacji w ogrodach, czy w kompozycjach florystycznych. Ze względu na kryteria użytkowe wyróżniamy róże wielkokwiatowe, rabatowe, pnące, parkowe, okrywowe, miniaturowe, dzikie, pienne. Walory smakowe i odżywcze kwiatów i owoców niektórych odmian róż wykorzystuje się do przygotowania smakołyków np. konfitur z owoców róży, syropów, nalewek z płatków róży. Stanowią też cenny dodatek do wielu dań, deserów, przetworów. Odmiany róż o intensywnym zapachu wykorzystuje się w kosmetyce, do sporządzania olejku różanego oraz aromaterapii.

Święto róż w Końskowoli

Stoisko „Manufaktury Różanej”, która wyrabia wszelkie smakołyki z owoców i płatków róż według tradycyjnych receptur.

Na Święcie róż nie zabrakło również producentów róż oraz sprzedawców wszelkich innych kwiatów i roślin ozdobnych, które można było zakupić.

Święto róż w Końskowoli

Święto róż w Końskowoli

Na wystawie zachwyciły mnie szczególnie swoją urodą odmiany róż o nazwach „Nostalgia”, „New Imagine”,” Ola”.

Odmiana róży Nostalgia

Odmiana róży Nostalgia

Odmiana róży New Imagine

Odmiana róży New Imagine

Odmiana róży OLA

Odmiana róży OLA

Najpiękniejszą różą wystawy okazała się odmiana o nazwie „Ola”. 

Miss Publiczności została odmiana „J.W. von Goethe”.

Odmiana róży J.W von Goethe

Odmiana róży J.W von Goethe

A teraz kilka szczegółów o tych najpiękniejszych odmianach.

Róża o nazwie „Ola” należy do róż wielkokwiatowych. W miarę kwitnienia pogłębia kolor z czerwonego na purpurowy. Wysokość krzewów waha się od 1 do 1,2 m. Róża ta powtarza kwitnienie i ma generalnie dość długi okres kwitnienia bo, kwitnie w okresie od czerwca do października. Doskonale nadaje się na kwiat cięty. Osobiście zauroczyły mnie piękne, duże i okazałe pełne kwiaty i wyobraziłam je sobie w wazonie na moim stole w domu. Dlatego „Ola” została moją faworytką konkursu:) i na nią oddałam swój głos. Jeśli chcemy wyhodować okazały, duży i piękny kwiat należy zastosować odpowiednie cięcie krzewów. Ciecie wpływa na wielkość i ilość kwiatów oraz porę kwitnienia. Róże o silnie skróconych pędach, zakwitają później, ale ich kwiaty są większe i osadzone na mocnych, długich pędach.

Róża” J.W. von Goethe” należy także do róż wielkokwiatowych. Ma duże, pełne kwiaty w kolorze fioletowo-różowym i bardzo przyjemny owocowo-korzenny intensywny zapach. Świetnie nadaje się na kwiat cięty. Można sadzić tę odmianę w głębokich donicach tarasowych, na wysokich rabatach, w parkach, w pobliżu miejsc wypoczynku ze względu na roztaczany przez kwitnące kwiaty ujmujący zapach. Kwiaty osiągają średnicę do 14 cm. Wysokość krzewów dochodzi do 1,3 m. Szerokość do 50 cm. Odmiana ta jest odporna na choroby i ma bardzo dobrą mrozoodporność. Powtarza kwitnienie. Kwitnie w okresie od czerwca do września.

Myślę, że warto mieć w ogrodzie róże ze względu na ich niezaprzeczalny urok, chociaż z moich doświadczeń wynika, że róże wymagają wiele opieki, atakują je często szkodniki takie jak mszyce, czy choroby np. „szara pleśń”. Czym więcej jednak będziemy dbali o nasze ulubione rośliny, tym bardziej odwdzięczą się nam swoim pięknem. Lubię różane ogrody kojarzą mi się z ogrodem z filmu „Tajemniczy ogród” w reżyserii Agnieszki Holland i z tajemniczą, sielankową, relaksującą atmosferą, ścianami pełnymi pięknych, kwitnących piennych róż, cudownym miejscem na odpoczynek i relaks.

Mam nadzieję, że i Wy lubicie ogrody różane.:)

Ogród z różami

Źródło:claudia.pl

W aranżacji z różami warto posadzić również inne rośliny ozdobne i dobrać je kolorystycznie. Będą uzupełniały różaną kompozycję i kwitły w okresach kiedy róże przekwitną i cieszyły Nas swoim pięknem.

Taras z różami

Źródło:oczarjk.pl

A czy Wy lubicie róże? Które Wam podobają się najbardziej?

 

Josephine