Witam Was gorąco!

Która z Was nie marzy o pięknym buduarze, wytwornie umeblowanym i wykwitnie ozdobionym, przeznaczonym tylko dla Was i dla Waszego odpoczynku ? Taką właśnie kobiecą przystań miałam przyjemność zaaranżować dla mojej znajomej. Jak również zaprojektować i wykonać dla niej wymarzony parawan w stylu klasycznym.

Parawan w stylu klasycznym

Parawan w stylu klasycznym

Styl klasyczny we wnętrzach charakteryzuje się przede wszystkim nawiązaniem do stylów urządzania i dekorowania wnętrz minionych epok. Odwołuje się do zasad obowiązujących w starożytnej Grecji i Rzymie. Dzięki subtelnemu umiarowi, prostocie, zastosowaniu klasycznych proporcji i symetrii, wnętrza są harmonijne, zrównoważone, eleganckie, wygodne, przytulne, a przede wszystkim ponadczasowe.

1. Pierwszym etapem było wykonanie projektu parawanu. Świetnym źródłem inspiracji okazała się dla mnie książka „Ornament” Wydawnictwa Arkady, którego autorem jest Owen Jones, gdzie możecie znaleźć przykłady rozmaitych stylów w sztuce zdobniczej i architekturze, ze zbiorem ponad 2350 klasycznych wzorów dekoracji. Moją inspiracją zostały włoskie arabeski czyli ornamenty roślinne.

Parawan w stylu klasycznym

Parawan w stylu klasycznym

2. Zgodnie z projektem wykonałam szablony z kształtem skrzydeł parawanu, używając kartonu.

Parawan został wykonany ze sklejki brzozowej  o grubości 15 mm. Posiada 3 skrzydła o szerokości 50 cm. Wysokość najwyższego środkowego skrzydła wynosi 180 cm.

3. W prostokątnych skrzydłach parawanu przyciętych na wymiar, odrysowałam kształt górnych i dolnych części według wykonanego szablonu i wycięłam ręczną wyrzynarką, z precyzyjnym ostrzem pożądany kształt.

Parawan w stylu klasycznym

Parawan w stylu klasycznym. Górna część parawanu z ręcznie zdobionymi ornamentami rzeźbionymi w drewnie i malowanymi motywami kwiatowymi.

Parawan w stylu klasycznym

Parawan w stylu klasycznym. Dolna część parawanu z ręcznie zdobionymi ornamentami rzeźbionymi w drewnie i malowanymi motywami kwiatowymi.

4. Dokładnie przeszlifowałam papierem ściernym powierzchnie wszystkich skrzydeł z obu stron, do gładkości. Przykleiłam kupione dekoracyjne ornamenty rzeźbione z drewna z przodu każdego skrzydła. Wybrałam ornamenty, które dobrze skomponowały się z moim projektem. Ornamenty takie możecie bez problemu kupić. W handlu są dostępne przeróżne wzory.

5. Nawierciłam otwory w skrzydłach i zamontowałam 6 sztuk zawiasów, które połączyły skrzydła. Dzięki nim skrzydła można składać i ustawiać w dowolny sposób. Zrobiłam wstępny montaż, aby przekonać się czy parawan będzie stał stabilnie.

6. Oczyszczoną z kurzu powierzchnię skrzydeł pomalowałam trzykrotnie białą farbą akrylową używając wałka. Drewniane ornamenty pomalowałam pędzlem. Między malowaniami delikatnie przeszlifowałam suchą powierzchnie farby drobnoziarnistym papierem ściernym.

7. Po wyschnięciu farby naniosłam na poszczególne części skrzydeł kształt motywów kwiatowych używając wykonanych przeze mnie szablonów. Srebrną farbą akrylową położyłam bazową powierzchnię na detale drewnianych ornamentów i na motywy kwiatowe. Następnie odcieniami szarości farby akrylowej precyzyjnie, małym pędzelkiem zdobiłam centymetr po centymetrze każdy element starając się uzyskać trójwymiarowy efekt i efekt głębi. Ta część prac zabrała mi bardzo dużo czasu i wymagała ręcznej precyzji. Pomalowałam również boki poszczególnych skrzydeł.

Parawan w stylu klasycznym

Parawan w stylu klasycznym. Zdobione ręcznie ornamenty rzeźbione w drewnie i motywy kwiatowe.

Parawan w stylu klasycznymParawan w stylu klasycznym

Parawan w stylu klasycznym. Zdobione ręcznie ornamenty rzeźbione w drewnie i motywy kwiatowe.

8. Po wykończeniu elementów ozdobnych, przetarłam papierem ściernym białą powierzchnię parawanu, aby zrobić bardzo delikatne efekty przecierki. Aby zabezpieczyć powierzchnię parawanu, pomalowałam go dwukrotnie lakierem akrylowym. Zrobiłam ostateczny montaż.

Ulubionym miejscem mojej znajomej jest Wenecja, dlatego chciała, aby nastrój i atmosfera pokoju przypominała jej to piękne i romantyczne miasto z cudowną architekturą, rejsami gondolą przez kanał wśród starych, urokliwych kamienic, nastrojem weneckiego karnawału.

Przy skromnym budżecie, ale dzięki oryginalnym dekoracjom udało się zmienić charakter pomieszczenia na przytulne miejsce otoczone tym, co lubi właścicielka.

Dodatkowo wykonałam podświetlany taśmą led ozdobny neon z białej pleksi z naklejoną nazwą „Gran Teatro La Fenice” weneckiego teatru, zamontowany na karniszu.

Parawan w stylu klasycznym

W aranżacji: parawan w stylu klasycznym i podświetlany taśmą led neon z białej pleksi maskujący karnisz.

Ze starego kinkietu z czasów PRL, zrobiłam świeczniki ze sklejki, nawiązujące stylem do parawanu. Stary kinkiet miał szklane, zielone, niepowtarzalne klosze z wytłaczanym ozdobnym wzorem i myślę, ze warto było go ocalić.

Świeczniki ze starego kinkietu z czasów PRL

Świeczniki w stylu klasycznym ze starego kinkietu z czasów PRL.

Tak właśnie wyglądało urządzanie buduaru mojej zmysłowej znajomej:)

A czy Wy chciałybyście mieć swój własny buduar?

Josephine