Witam Was gorąco i w rockowym rytmie!

Dzisiaj chcę Wam przedstawić etapy projektowania i wykonania fotela „Jimi”, którego tak nazwałam na cześć amerykańskiego gitarzysty rockowego Jimi Hendrixa, a którego niedawno czytelnicy brytyjskiego portalu loudersound.com uznali za gitarzystę wszech czasów, oddając na niego aż 70 000 głosów. Fotel „Jimi” oprócz oryginalnego wyglądu posiada m.in. wyróżniającą go funkcjonalność, która myślę, że spodobałaby się Hendrixowi, a mianowicie może byś wygodnym i stabilnym fotelem do ćwiczeń dla muzyka np. do gry na gitarze. Do stworzenia tego projektu wykorzystałam materiały z odzysku, a konkretnie część starego fotela z czasów PRL.

Projekt fotela Jimi

Stary fotel z czasów PRL

Projekt fotela Jimi

Nóżka obrotowa starego fotela z czasów PRL.

1.Stary fotel z czasów PRL na obrotowej nóżce i z podłokietnikami całkowicie zdemontowałam i usunęłam starą tapicerkę, które to zajęcie zajęło mi dość dużo czasu ze względu na ogromną ilość zszywek i gwoździ. Fotel skrywał w sobie „małe skarby” tj. złotówki i grosze bite w latach 80- tych XX wieku, co by wskazywało na jego wiek. Okazało się, że po zdjęciu tapicerki drewniana konstrukcja fotela i sprężyny pod siedziskiem są w bardzo dobrym stanie. Drewniana konstrukcja połączona została  bardzo mocnymi złączami wczepowymi na „jaskółczy ogon”. Nazwa  pochodzi od kształtu czopa, który przypomina jaskółczy ogon. Złącze to uważane jest za wyznacznik dobrej stolarskiej roboty ze względu na swoją wytrzymałość jak i piękny wygląd. Z kolei obrotowa metalowa nóżka fotela była niestety pęknięta i nadawała się już tylko do poważnej naprawy ślusarskiej.

2. Do mojego projektu postanowiłam więc wykorzystać świetnie zachowaną  drewnianą konstrukcję fotela i sprężyny. Jednak wymyślenie czegoś nowego do gotowej już konstrukcji wymagało trochę czasu i eksperymentowania. Dużo łatwiej jest zrobić zupełnie nowy projekt. Jak wynika z moich doświadczeń znalezienie jedynego w swoim rodzaju rozwiązania wymaga sprzeczności w myśleniu twórczym, jednocześnie odrzucenia stereotypów, znanych norm i standardów, a z drugiej strony nie przekreślanie ich do końca. W przypadku projektowanego fotela, według moich kryteriów, aby fotel był praktyczny, musiał spełnić techniczne, konstrukcyjne wymagania.

3. W efekcie zmieniłam kształt mebla przedłużając o około 30 cm tylne oparcie o trójkątny element. Dla artystycznego wyrazu powtórzyłam wymiar trójkąta z jednego boku fotela. Nie uwzględniłam w projekcie oparcia na łokcie. Powstałe rozwiązanie podsunęło mi myśl, że brak podłokietników będzie zaletą, kiedy potrzebujemy fotela do gry na większym instrumencie np. na gitarze.

Projekt fotela Jimi

Fotel Jimi

4. Podstawę fotela wykonał dla mnie stolarz na zamówienie. Zrobiona jest z mocnej i stabilnej konstrukcji nóg wykonanych z drewna dębowego połączonych ze sobą złączami czopowymi. Złącze czopowe składa się z prostokątnego czopa (wpustu, pióra) który dokładnie wpasowuje się w gniazdo. Z kolei podstawa przykręcona jest do fotela wkrętami za pomocą kątowników.

5. Surowe dębowe drewno nóg fotela pokryłam dwukrotnie warstwą wosku naturalnego, nanosząc wosk wzdłuż włókien drewna za pomocą bawełnianej szmatki. Po 2 godzinach po każdym nałożeniu bardzo dokładnie wypolerowałam. Wosk podkreślił piękne naturalne usłojenie drewna.

6. Fotel ma całkowicie nową tapicerkę, nowe gąbki i tkaninę. Wszystkie prace tapicerskie, montaż elementów wykonał tapicer według mojego projektu.

Projekt fotela Jimi

Fotel Jimi

Projekt fotela Jimi

Fotel Jimi

Gdyby Jimi Hendrix zasiadł na moim fotelu, pewnie jak każda gwiazda byłby kapryśny, ale projektując ten fotel wzięłam pod uwagę obok męskiego punktu widzenia opartego na prostocie i funkcjonalności również jakość, komfort i wygodę, dlatego myślę, że fotel „Jimi” zadowoliłby rockmena, bo sprawdzi się również świetnie jako mebel salonowy do wygodnego siedzenia, czytania, relaksu przy muzyce i ciepłym kominku.

Siedzisko na sprężynach jest bardzo wygodne, co przy długim siedzeniu ma ogromne znaczenie. Możliwe jest wygodne oparcie pleców i wsparcie głowy o miękki zagłówek w kształcie trójkąta. Tkanina na tapicerkę jest w praktycznej i modnej, szarej kolorystyce z lekkim połyskiem, w dwóch deseniach. Na oparciu i siedzeniu bardziej gładka, na elementach trójkątnych o bardziej wzorzystym splocie. Oryginalny, nieszablonowy wygląd harmonizuje z funkcjonalnością fotela. Całość spaja klasa i jednocześnie prosty, minimalistyczny styl.

Projekt fotela Jimi

Fotel Jimi w salonie.

Chociaż zrobienie ze starego czegoś nowego wymagało i zabrało mi sporo czasu, myślę, że w efekcie dobrze zagrało, a to najważniejsze 😉

Projekt fotela Jimi

Fotel Jimi

Josephine