Wystawa

W dniu 18.10.2019 o godzinie 18.00 w Galerii Sztuki Puławskiego Ośrodka Kultury „Dom Chemika” odbył się uroczysty wernisaż kolejnej 4 edycji wystawy „NIE SZUFLADKUJ TALENTU”.  Artyści amatorzy pokazali swoje najlepsze prace tworzone w różnych technikach między innymi obrazy olejne, akrylowe, pastele, rysunki i fotografie.

sztuka abstrakcyjna

Wystawa „Nie szufladkuj talentu” Puławski Ośrodek Kultury „Dom Chemika”

Wystawa jak co roku wzbudziła zainteresowanie i wiele emocji, zgromadziła duże grono odwiedzających, znajomych i członków rodziny artystów.

sztuka abstrakcyjna

Wystawa „Nie szufladkuj talentu” w Puławskim Ośrodku Kultury „Dom Chemika”.

Moje obrazy

Kontynuując swoją pasję związaną ze sztuką abstrakcyjną, w tym roku na wystawie zaprezentowałam 6 nowych obrazów abstrakcyjnych malowanych farbami olejnymi i farbami akrylowymi.

 

sztuka abstrakcyjna

Obraz olejny 100×120 cm Brzozowy las. Wystawa Puławski Ośrodek Kultury „Dom Chemika”.

 

sztuka abstrakcyjna

Obraz akrylowy 80x100cm Świątynia wytchnienia. Wystawa w Puławskim Ośrodku Kultury „Dom Chemika”

 

sztuka abstrakcyjna

Wystawa obrazów w Puławskim Ośrodku Kultury „Dom Chemika”

sztuka abstrakcyjna

Obraz olejny 50x100cm Dom z marzeń. Wystawa w Puławskim Ośrodku Kultury „Dom Chemika”.

Kilka słów o  malarstwie abstrakcyjnym

Malarstwo abstrakcyjne to coraz bardziej popularna forma sztuki nowoczesnej i nie jest zupełnie niczym nowym. Zapoczątkowane zostało już na początku XX wieku przez rosyjskiego malarza Wasilija Kandinskiego, którego uważa się za twórcę abstrakcjonizmu. Malarstwo abstrakcyjne może jest nierozumiane przez wiele osób, ale zapewne w większości przypadków wynika to z nieznajomości tego pojęcia. Odpowiedź na to niezrozumienie wydaje się bardzo prosta. Obraz abstrakcyjny ma nie być rozumiany, ma przede wszystkim wywołać tzw. wrażenie artystyczne, ma wzbudzić emocje pozytywne lub negatywne, ma intrygować.

Być może sztuka abstrakcyjna i malarstwo abstrakcyjne powstały z potrzeby artystów, którzy dostrzegli możliwość wyrażania siebie w zmieniającym się świecie. Być może była to forma buntu wobec tragicznej i mrocznej rzeczywistości dwóch światowych wojen i potrzeba oderwania się od tej rzeczywistości w sferę abstrakcji. Być może była to forma adaptacji do otaczającego świata i aktualnej sytuacji. Gwałtowny rozwój przemysłu, nowych technologii, a tym samym związanych z tym zmian społecznych i kulturowych na początku XX wieku i w XX wieku, był czasem rewolucji i wielkich zmian, dawał możliwości pokazania nowego spojrzenia na malarstwo. Łatwiejszy, bardziej powszechny dostęp do kultury i sztuki w szybko rozwijających się miastach umożliwiał artystom dotarcie do większej liczby odbiorców i dotarcia do szerszych kręgów społecznych, nie tylko już najbogatszych sfer, dla których sztuka była wyrazem bogactwa i wyższego statusu społecznego. Szersza rzesza odbiorców sztuki, miała też różne potrzeby i różne oczekiwania wobec artystów, była bardziej otwarta na nowe ideologie, technologie i także na nowe trendy w sztuce. Jakkolwiek nasza ludzka mentalność trzyma się utartych schematów, przekonań, poglądów i sposobu myślenia, to jednak odważni „idący pod prąd” zmieniali i zmieniają świat, dzięki swoim kreatywnym pomysłom. Myślę, że  zdecydowanie do tych odważnych należeli twórcy abstrakcjonizmu. Trafnie powiedział Bernard Shaw irlandzki dramaturg i prozaik:

” Pokorni ludzie idą zawsze z prądem. Niepokorni próbują iść pod prąd. Cały postęp ludzkości, leży dlatego w rękach niepokornych.”

Malarstwo abstrakcyjne, a realistyczne

Ogólnie mówiąc w  malarstwie realistycznym najważniejszym celem artysty jest najwierniejsze odwzorowanie rzeczywistego tematu. Malarstwo abstrakcyjne nie ma nic wspólnego z malowaniem rzeczywistości. Najważniejszym celem jest stworzenie czegoś czego nie można odnieść do rzeczywistości. Daje to większą możliwość ekspresyjnego wyrażenia osobowości artysty i jednocześnie wymaga dużej kreatywności.

W obrazie abstrakcyjnym najważniejsza jest ciekawa kompozycja, oparta na kolorze, grze form i plam barwnych, kształcie linii lub ciekawej fakturze obrazu, prostych formach geometrycznych, technice nakładania farb, tworzenia zaskakujących połączeń farb i innych mediów malarskich z różnymi materiałami. Sztuka abstrakcyjna daje nieskończenie wiele możliwości rozwiązań, nie ogranicza, jest otwarta na każdy pomysł i ideę, daje nieograniczoną swobodę tworzenia, jedyne co ogranicza artystę to jego wyobraźnia.

Myślę, że wśród moich obrazów takim przykładem nieograniczonej swobody tworzenia jest obraz olejny ” Opowieści z podróży”. Ta nieograniczona swoboda dotyczy przede wszystkim koncepcji, pomysłu na obraz, nie zapomniałam jednak tutaj o kompozycji, doborze kolorów i zastosowaniu faktury.

sztuka abstrakcyjna

Obraz olejny 100x120cm Opowieści z podróży. Wystawa w Puławskim Ośrodku Kultury „Dom Chemika”

Jestem skłonna twierdzić, że malarstwo abstrakcyjne jest niczym innym, jak odzwierciedleniem naszych współczesnych czasów i wyrazem dostosowania się do realiów, w których liczy się kreatywność, nowatorstwo, innowacja, postęp, oryginalna, „niepokorna” osobowość i może w wbrew pozorom nie jest oderwane od rzeczywistości?

Zapraszam serdecznie do obejrzenia wystawy. Wystawa jest prezentowana do 22.11.2019. Wstęp wolny.

Josephine