Styl minimalistyczny

Jednym z najbardziej popularnych stylów w urządzaniu nowoczesnych wnętrz jest styl minimalistyczny. W przeciwieństwie do stylu Glamour, styl ten cechuje prostota, nie stosowanie wyrazistych elementów dekoracyjnych i ozdobnych. Być może dlatego jest lubiany przez wielu mężczyzn. Wnętrza minimalistyczne urzekają ze względu na atmosferę spokoju, ładu i harmonii i przede wszystkim nie przytłaczają różnorodnością środków wyrazu. Oddziałują czystością formy i kompozycji, oszczędnością kolorów, które często różnią się tylko odcieniami i fakturami zastosowanych materiałów.

Zaprezentowany projekt aranżacji salonu stworzyłam, tym razem dla mężczyzny – miłośnika stylu minimalistycznego, sportu i jazdy rowerem. Główne kryteria którymi się kierowałam przy tworzeniu tej aranżacji to praktyczność, prostota, i wygoda.

minimalistyczny salon
Minimalistyczny salon w męskim stylu.

Ściany i podłogi

Wszystkie ściany utrzymane są w szarej kolorystyce różniącej się odcieniami. Główna ściana salonu pokryta jest szarym betonem, który w efekcie daje ziarnistą, szorstką powierzchnię. W rezultacie beton dzięki swojej chropowatej fakturze urozmaica monochromatyczną przestrzeń pokoju. Zastosowanie betonu lub elementów symulujących beton jest coraz bardziej popularnym i modnym trendem w wykańczaniu wnętrz. Dębowa podłoga w kolorze jasnej szarości ociepla nieco, to surowe wnętrze.

Meble

Najważniejszym meblem w salonie jest czarna sofa ze stalowymi nóżkami, tapicerowana czarną skórą oraz skórzane czarne fotele. Pozostałe meble, w czarnym kolorze, stalowa konsola i stalowy regał przy ścianie, współgrają z surowością betonowej ściany i dlatego idealnie wpisują się w prostotę i kolorystykę tej aranżacji. Dwa stoliki kawowe mają nóżki wykonane ze stali i kamienne, marmurowe blaty. Meble mają proste, nowoczesne kształty i cechuje je wysoka jakość wykonania.

Oświetlenie

Jednym z najważniejszych elementów w tej minimalistycznej aranżacji jest oświetlenie, ponieważ gra świateł zastosowanego oświetlenia wydobywa niuanse przestrzeni, podkreśla różne faktury i odcienie zastosowanych szarości. Światło symetrycznie postawionych po obu stronach sofy czarnych, stalowych lamp podłogowych, tworzy pomimo prostoty i surowości wnętrza, wyjątkowy nastrój. Trzy identyczne lampy sufitowe, w różnych wielkościach, dają możliwość jasnego oświetlenia przestronnego pomieszczenia i z tego powodu są głównym oświetleniem tego pokoju.

minimalistyczny salon
Minimalistyczny salon w męskim stylu w wieczorowej wersji.

Elementy dekoracyjne

Ponieważ styl minimalistyczny cechuje prostota, w aranżacji tego męskiego salonu zastosowałam minimalną ilość elementów dekoracyjnych. Jasno szary dywan harmonizuje z kolorem podłogi, ale wyróżnia go faktura. Kolorystyczną monotonię we wnętrzu przełamuje namalowany przeze mnie duży obraz olejny „Peleton”. Akcentem dekoracyjnym jest rzeźba na marmurowym stoliku i białe nowoczesne wazony. Elementem, który dodaje „pazura” wnętrzu i kojarzy się z klubowym klimatem, jest neon na betonowej ścianie „Bike rider”, który podkreśla jednocześnie zamiłowania właściciela. W konsekwencji przemyślanego połączenia wszystkich elementów opisanych przeze mnie powstał zaskakująco nietuzinkowy apartament.

minimalistyczny salon
Minimalistyczny salon w męskim stylu i klubowej atmosferze.

Josephine